grafika
GB   PL

» Główna » O projekcie » Aktualności » Opiekunowie » Kontakt » Galeria zdjęć » Linki

Wizyta weryfikująca na Ukrainie w dniach 8 – 11 kwietnia 2013 r.

        Celem wizyty weryfikacyjnej było przekazanie opracowań – audytów energetycznych dla czterech budynków użyteczności publicznej (w tym dla dwóch budynków wykonano audyty 2-wariantowe) oraz przekazanie wszystkim zarządcom budynków tablic – certyfikatów energetycznych. Spotkanie seminaryjne odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim (Oblasti Iwano-Frankowsk) w dniu 14.10.2013 r, w którym uczestniczyli przedstawiciele kilku departamentów. Następnego dnia tj. 15.10.2013 r. odbyło się seminarium w budynku Spółki UkroNafty, w czasie którego zaprezentowano wyniki prac dotyczące wykorzystania zlikwidowanego odwiertu nr 407 w miejscowości Pasiczna jako otworowego wymiennika ciepła. Ze względu na bardzo nową tematykę prezentowaną przez polskich specjalistów seminarium zdobyło duże uznanie. Przedstawiciele tej firmy zainteresowani są dalszą współpracą w tym zakresie. Według ich oceny możliwe jest na terenie złoża Nadvirna wykonanie takiego otworowego wymiennika ciepła. Ze wszystkimi zarządcami budynków dla których wykonano audyty energetyczne z obszerną interaktywną analizą ekonomiczną, spotkano się indywidualnie aby przedyskutować wyniki opracowań. Wnioski ze spotkań stały się podstawą opracowania raportów weryfikujących nt. gospodarki energią i możliwości zwiększenia efektywności energetycznej oraz raportu nt. możliwości wykorzystania zagospodarowania wyeksploatowanych otworów naftowych.

Wizyta diagnostyczna na Ukrainie w dniach 8 – 11 kwietnia 2013 r.

Racjonalizacja gospodarowania energią w typowych budynkach użyteczności publicznej to jedno z najważniejszych wyzwań związanych z prawidłowym zarządzeniem energią jaką mają przed sobą jednostki samorządowe. W ramach realizacji projektu w dniach 8 – 11 kwietnia 2013 r. grupa naukowców z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH gościła na Ukrainie. W pierwszym dniu pobytu na Ukrainie odbyło się Międzynarodowe Seminarium pod patronatem Rektora Uniwersytetu Technicznego Nafty i Gazu w Iwano-Frankiwsku. Spotkaniem tym zainteresowane były również stacje telewizyjne, które obszerną relację z seminarium wyemitowały tego samego dnia w regionalnych blokach informacyjnych. Wymiana myśli naukowej w zakresie potencjału jak i możliwości wykorzystania energii niskotemperaturowej szczególnie na Ukrainie dała solidne podstawy do dalszej wizyty w terenie. Kolejne dni obfitowały w spotkania zarówno z władzą samorządową, zarządcami wybranych budynków użyteczności publicznej jak również  przedstawicielami spółki UkroNafta w obwodzie Iwano-Frankowsk. Przedstawiciele AGH wygłosili prezentacje dotyczące polskich doświadczeń w zakresie zagospodarowania energią niskotemperaturową, jak również przedstawili zagadnienia związane z możliwością wykorzystania zlikwidowanych lub przeznaczonych do likwidacji otworów ponaftowych w celu pozyskania z nich energii wnętrza Ziemi. Te nowe rozwiązania techniczno-technologiczne nie są jeszcze znane i tym samym wykorzystywane na złożach gazu i ropy w obwodzie Iwano-Frankowsk na Ukrainie. Z dużą uwagą spotkały się również zagadnienia związane z wymaganiami przygotowania budynków (certyfikaty energetyczne) do wykorzystania energii niskotemperaturowej za pomocą pomp ciepła. Podczas wizyty diagnostycznej szczegółowo analizowano pod katem zapotrzebowania na ciepło i c.w.u. wybrane przez stronę ukraińską budynki użyteczności publicznej w takich miejscowościach jak: Uhornyky, Pasiczna, Poberezzia i Zahyzdna. W każdym z tych budynków wykonano szczegółową dokumentację zdjęciową za pomocą kamery termowizyjnej. Wszystkie te budynki wymagają przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych.

Wizytę diagnostyczną w sposób profesjonalny przygotował partner ukraiński – Uniwersytet Techniczny Nafty i Gazu w Iwano-Frankiwsku. Rozległy program wizyty diagnostycznej przyczynił się do zaznajomienia się z problemami i perspektywami rozwoju wykorzystania energii niskotemperaturowej zarówno za pomoc znanych rozwiązań techniczno-technologicznych jak i z możliwością wykorzystania energii geotermalnej za pomocą pomp ciepła.

Wizyta studyjna w Polsce w dniach 9-12 września 2013 r.

 

W dniach od 9-ego do 12-ego września 2013 r. gościła w Polsce 10-osobowa delegacja z Ukrainy. Delegacja składa się z przedstawicieli samorządu, zarządców budynków użyteczności publicznej, lokalnego biznesu oraz pracowników Uniwersytetu Technicznego Nafty i Gazu z Iwano-Frankowska.

Celem tej wizyty było zaznajomienie z tematem zagospodarowania energii niskotemperaturowej w budynkach użyteczności publicznej. Delegacja ukraińska miała okazję na osobisty kontakt z władzami Spółek zajmujących się problemami energetycznymi, samorządowcami lokalnym, prywatnymi inwestorami, którzy współpracują w zakresie wykorzystania energii niskotemperaturowej w tym także energii geotermalnej.

            Pierwszego dnia pobytu odbyło się Międzynarodowe Seminarium w murach Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisław Staszica. Gości przywitali Z-cy Dziekana Wydziału prof. Czesław Rybicki, dr inż. Jan Ziaja  oraz prof. Rafała Wiśniowski (Kierownik Katedry Wiertnictwa i Geoinżynierii). W jego ramach wygłoszono szereg prezentacji dotyczącej tematyki projektu, również możliwości dofinansowania przedsięwzięć z omawianego zakresu. W tym dniu również delegacja ukraińska udała się do Miękini, do nowoczesnego laboratorium odnawialnych źródeł energii i poszanowania energii AGH. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem m.in. ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych o różnej budowie, zasad funkcjonowania pomp ciepła. 

            Kolejnego dnia delegację ukraińską gościł Pan Burmistrz Miasta Słomnik Pan Paweł Knafel. Była to wspaniała okazja do dyskusji na tematy związane z problemami energetycznymi w gminie, w tym szczególnie z zakresie budownictwa pasywnego. Uczestnicy wizyty odwiedzili nowoczesną pierwszą w kraju halę portową w Słominkach oraz pasywną halę gimnastyczną w miejscowości Waganowice. Po południu delegacja z Ukrainy została przyjęta przez Wójta miejscowości Pałecznica Pana Marcina Gawła. Wójt zaprezentował nowo wybudowaną instalację pomp ciepła z bezpośrednim parowaniem, która zasila budynki użyteczności publicznej w tej miejscowości.

            W dniach 11-12 września 2013 r. delegacja ukraińska gościła na Podhalu. Pierwszego dnia spotkała się z Burmistrzem Miasta Zakopanego Panem Jerzym Majcherskim oraz Prezesem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej "Geotermia Podhalańska" SA. Panem Czesławem Ślimakiem i jego pracownikami. W spotkaniu uczestniczył także Z-ca Burmistrza Miasta Zakopanego Pan Wojciech Solik.
W budynku geotermii podhalańskiej pracownicy Spółki zapoznali gości z doświadczeniami w eksploatacji podhalańskiej sieci ciepłowniczej. Ponadto delegacja ukraińska zwiedziała zarówno geotermalny człon instalacji w Bańskiej Niżnej oraz szczytową kotłownię w Zakopanem. Goście z Ukrainy mieli możliwość również zapoznania się z doświadczeniami dotyczącymi wiercenia nowego odwiertu geotermalnego Bańska PGP-3. Następnego dnia delegacja odwiedziła Kompleks basenowy "Terma Bania", w jego ramach zaznajomiono uczestników z funkcjonowaniem instalacji basenowej oraz z parametrami pracy odwiertu, z którego eksploatowana jest woda termalna.

Najlepszym i najszybszym nauczycielem jest dobry przykład, niech zatem już wieloletnie doświadczenie w tworzeniu polskich instalacji ciepłowniczych, w tym również  instalacji geotermalnych i kompleksów balneologiczno-rekreacyjnych będzie wyzwaniem dla samorządów ukraińskich.

            Pobyt studyjny w Polsce wszyscy uczestnicy ocenili jako bardzo udany.

            Wizytę studyjną zorganizowała Pani dr inż. Aneta Sapińska-Śliwa – Kierownik Projektu. 

Do góry


Copyright © Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Designed by  Anna Bieda
Ostatnia aktualizacja: